Uşak Üniversitesi Tekstil Mühendisliği

Araştırma Görevlimiz Dr. Zeynep Ömeroğulları Başyiğit’in Projesi IX. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesinde Ödül Aldı

Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Zeynep Ömeroğulları Başyiğit, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve BEBKA ortak organizasyonu tarafından 27-28 Nisan 2017 tarihinde BUTEKOM Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezinde gerçekleştirilen IX. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesinde “Taşıtlarda Adhezyon Dayanımı Yüksek-Elyaf Takviyeli Kompozit Malzeme Geliştirilmesi” isimli projesi çok sayıda proje arasından seçilerek ‘Akademisyen Proje Ödülleri’ kategorisinde üçüncülük ödülü aldı.

Zeynep Ömeroğulları Başyiğit projesi ile ilgili olarak “Eskiden sadece uzay ve havacılık sanayide kullanımına rastlanan kompozit malzemeler, çevreye olan etkilerin göz önünde bulundurulmasıyla oluşan çevresel kısıtlamalar ve küresel ısınmanın gündeme gelmesi sebebiyle sadece uzay ve havacılık endüstrisinde değil, özellikle günümüzde otomotiv sanayisinde kullanımı büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle bu projede, taşıt tekstilleri alanında yeni bir çalışma ile inovasyon yapılarak, araçlarda ağır ve yoğun çelik kullanımı yerine, taşıtlarda malzeme ağırlığını azaltmak, yakıt ve karbondioksit emisyonunun düşürülmesini sağlamak hedeflenmiş ve bu amaçla elyaf takviyeli, hafif ağırlıkta kompozit malzemenin geliştirilmesi planlanmıştır. Kompozit malzeme geliştirilmesi aşamasında çeşitli tekstil liflerinden faydalanarak yapılan üretimler ile yüksek ısıya dayanıklı, yüksek mukavemetli, adhezyon dayanımını yüksek, çeliğe oranla oldukça hafif kompozit malzeme geliştirilmesi sağlanacak ve kompozit malzeme üretimi sırasında oluşabilecek problemler minimum seviyeye indirecek şekilde üretim yapılacaktır.”dedi.

 

Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Uşak Üniversitesi’nin genç ve dinamik kadrosuyla Ar-Ge çalışmalarında öne çıktığını söyleyerek Dr. Zeynep Ömeroğulları Başyiğit’i tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.


01 Haziran 2017